Kiirel, aktiivsel eluperioodil saad enda tervist ning vastupidavust toetada porbitootikumidega.

On ammu teada, et tervis algab kõhust- õigemini headest bakteritest kõhus. Kui heade bakterite koloonia on suur ja tugev imenduvad kõik head toitained meie kudedesse ja toidavad meid vajalikuga. Sinu seedetöö on hea ja kõik jäägid ning liigne viiakse ilusasti kehast välja.

Stress, vale toitumine, kiirustamine, ebapiisav uni ja kemikaalid heitgaasid vähendavad kõik meie heade bakterite kolooniat kõhus. Oleme vähese sõjaväega naised ning mehed ja peame hoidma üleval kogu keha süsteemi väga väheste ressursidega.

Siin tulevadki mängu probiootikumid! Me lisame neid enda kõhtu juurde, et nad meid kaitseksid ja pahade ründajate vastu võitleksid.

Tänu igapäevasele keefiri, hapupiima, naturaalse maitsestamata jogurti, toore hapukapsa, loomulikult hapendatud seente ja juurikatele saame endale juurde sära , tervist ning jõudu.

Probitootilised toidud ning nende kasutegurid puhastumiseks ning igapäeva eluks.

Probiootikume ehk meie seedekulglale kasulikke tema tööd hõlbustavaid baketereid leidub meie koduköögi hapendatud toitudest, elavatest bakteritest nii elusal kujul kui apteegi pulbrina.

Kõige kasulikumad on hapendatud elavad toidud. Nagu hapukapsas ja kõik hapendatud toidud.

Probiootikumid tähendavad tõlkes "elu eest" või "elu poolt". Probiootiku­midena kasutatakse kõige sagedamini piimhapet tootvaid baktereid, näiteks laktobatsille ja bifidobaktereid, mille puhul uuringud on näidanud, et need annavad märkimisväärseid tulemusi soolestiku mikrofloora tasakaalustamisel. Lisaks on põhjalikult on uuritud baktereid L.rhamonosus, L.planetarum, L.casei, B. Infantis ja B. Longum. Piimhappebaktereid ja muid probiootikume leidub looduslikul kujul mitmetes hapendatud ja kääritatud toitudes.

JogurtJogurti puhul tuleks eelistada naturaalset maitsestamata jogurtit, mille on lisatud probiootilisi kultuure.Jogurtipakendeid tuleks hoolikalt lugeda, kuna kõikides jogurtites ei leidu probiootilisi baktereid piisaval hulgal või ei ole need elujõulised.  Näiteks jogurti juure­tises olevad Lacto­bacillus bulgaricus ja Streptococcus thermo­philus aitavad ensümaatiliselt töödelda (fermenteerida) pii­ma, kuid nad ei ole küllalt vastupidavad maomahla toimele ning neid jõuab seedetrakti suhteliselt vähe. Samuti sisaldavad poejogurtid sageli kunstlikke magustajaid, värvaineid ja valget suhkurt, mis võib soodustada sooletraktis hoopiski halbade bakterite kasvu.

 

Eriliselt head on kuumtöötlemata lehma-või kitsepiimast ise kodus valmistatud jogurtid. Kitsepiim ja juust sisaldavad sageli probiootikume nagu thermophilus, bifidus, bulgaricus ja acidophilus. Laktoositalumatuse korral tuleks jogurtit fermenteerida vähemalt 24 tundi. Piimatalumatuse korral tuleks endale muretseda jogurtistarter ja valmistada soovi korral jogurtit hoopis sojapiimast.

Keefir Sarnaselt jogurtile on see fermenteeritud piimatoode rikas probiootiliste bakterite poolest, sisaldades lisaks sellele ka antioksüdante. Eelistada tuleks orgaanilist keefirit, kuna tavatootmisest pärit piimaproduktid võivad sisaldada antibiootikumide ja kasvuhormoonide jääke. Ettevaatlik tuleks olla ka piimatalumatuse kahtluse korral.

HapukapsadHapendatud kapsad ei ole üksnes rikkad probiootikumide poolest, vaid sisaldavad ka vitamiine A, B. C ja E ning seedeensüüme, mis aitavad soole limaskesta parandada. Hapukapsa ainsad komponendid ongi hakitud kapsas ja sool, mida lastakse mitu nädalat hapneda ilma äädikat või starterit lisamata. Selle tulemusena tekivad sellised piimahappebakterid nagu lactobacillus and pediococcus. Hea on juua ka hapukapsamahla, mis toimib nii kõhulahtisuse- kui ka kinnisuse vastaselt ning aitab külmetushaigusi ja grippi ennetada.

Tume šokolaad Tume šokolaad sisaldab flavonoide, mis toimivad soolestikus prebiootikumidena. Uuringud näitavad, et flavanoolirikkad šokolaadid mõjutavad soolestiku mikrofloorat positiivses suunas ja vähendavad põletikku. Eelistada tuleks tooršokolaadi või orgaanilist vähese suhkrusisaldusega tumedat šokolaadi. Šokolaadi tuleks tarbida mõõdukalt.

Teatud tüüpi vetikad Teatud tüüpi vetikad nagu spirulina ja klorella. Nende supertoitude puhul on täheldatud, et nad suurendavad nii laktobatsilluse kui ka bifidobakteri osakaalu soolestikus – tegemist on niiöelda prebiootikumidega. Samuti on spirulina ja klorella väga energiarikkad toiduained ning sisaldavad mitmeid vitamiine (B-vitamiinid, beetakaroteen, E-vitamiin), mineraalaineid ja aminohappeid. Kuivatatud vetikaid saad mahekauplustest. Neid on head raputada salati või supi peale või smuuti sisse.

Hapendatud kurgid ja seenedHapukurgid on väga heaks probiootikumide allikaks, samuti teised hapendatud aedviljad (näiteks sibulad, lillkapsas) ning seened. Kuid probiootikume sisaldavad vaid teatud kindlal viisil fermenteeritud toidud, mida ei ole töödeldud äädika ja kuuma veega. Hapendatud kurkide valmistamiseks tuleks võtta purk, kuhu panna maitseained vastavalt eelistusele – tilli, küüslauku, mädarõigast, sinepiseemneid, mustsõstralehti. Teha kurkidesse kahvliga augud, et vedelik paremini sisse imenduks. Aseta kurgid tihedasti purki ning vala üle leige veega, kuhu on lisatud u. 1,5 tl soola 1 liitri kohta. Sulgeda purk tihedasti kaanega ja asetada sooja kohta, mis on otsesest päikesevalgusest eemal. Lasta seista kolm päeva, kuni purgis hakkab toimuma mullitamine. Seejärel vii purk keldrisse või jahedasse kohta ja laste enne avamist kuus nädalat seista. Kui sa oled purgi juba avanud, siis hoia seda külmikus.

Miso Miso is on jaapanist pärit toiduaine, mis on tuntud oma seedimist parandava toime tõttu. Seda valmistatakse fermenteeritud rukkist, ubadest, riisist või kaerast. Arvatakse, et miso aitab tasakaalustada keskkonna saastatusetoimet kehas, mõjudes alkaliseerivalt ja peatades kantserogeensete ainete toimet. Segades supilusikatäie misopastat kuuma veega, saate kiire ja toitva probiootikumide poolest rikka supi.

 TempehTempeh on fermenteeritud sojatoode, mis sisaldab B12 vitamiini ja kõiki asendamatuid aminohappeid. Pärast leotamist ja keetmist segatakse sojaoad tervisele kahjutu hallitusseenega (rhizopus) ja saadud massil lastakse umbes 48 tundi soojas käärida. Rhizopus oligosporus toodab kindlat liiki antibiootikumi, mis on efektiivne teatud bakteritüüpide puhul nagu staphylococcus aureus, mis põhjustab kopsupõletikku ja veremürgitust. Hämmastav on see, et tempeh’is sisalduv looduslik antibiootikum ei ole kuigi kuumatundlik ning peab vastu erineva PH-ga keskkondades. Tempeh sisaldab veel A- ja B-vitamiini, niatsiini, foolhapet, pantoteenhapet, biotiini ja mineraalaineid. Tempeh´i võib praadida, marineerida, kasutada suppides või lisada vokiroogadele. Eestis toodab tempeh’it firma Woksmart.

Natto ehk fermenteeritud sojaoadNeed sisaldavad probiootilist kultuuri nimega bacillus subtilis. Nattot tarvitatakse Jaapanis hommikusöögiks sojakastme ja riisiga. Fermenteeritud sojaoad on valgurikkad ja sisaldavad vitamiini K, mis aitab hoida luud tugevana ning säilitada vereringet, hoides veresooned tervena. Eestis meile teadaolevalt nattot veel ei müüda.

 Kimchi Asiapärane vürtsikas hapukapsaroog, mida valmistatakse hiinakapsast ja redisest. Seda serveeritakse Koreas kõikvõimalike toitude kõrvale. Lisaks probiootilistele omadustele sisaldab kimchi ka beetakaroteeni, kaltsiumi, rauda ja vitamiine A, C, B1 ja B2. Lähemalt võib kimchi kohta lugeda siit

  Pu-Erh tee  Puerh tee on kääritatud tee, mida valmistatakse Lõuna-Hiinas Yunnanis laialehelise rohelise teepõõsa sortidest. Puerh teed on Hiinas on sajaneid tarvitatud – puerh teed joodi söömise ajal või pärast söömist (eriti rasvase toidu korral), kuna sellel teel on võime alandada kolesterooli taset, kõrvaldada seedimatust või vähendada kõhulahtisust. Puerh tee pideva tarvitamise tulemusena normaliseerub kehakaal, kaob kõhukinnisus, paraneb naha seisund, toimub organismi noorenemine. Kui teha kangem teetõmmis, siis võib selle abil vabaneda ka kõige ägedamast seedehäirest.

Ecosh brändil on usaldusväärsed probiootikumid, mida kodus, reisil, ridiküülis alati igaks puhuks omada.
Lisa infot  Ecoshi kodulehelt: https://ecosh.ee/?s=probiootikumid

Minu soovitus on aeglase seedetöö, väsimuse, stressiperioodi, haiguse, põletike, liigese ja nahahädade puhul tarbida kolm korda päevas kokku 8 tabletti probiootikume ning 8 tabletti boulardid(https://ecosh.ee/toode/boulardi). Selline tugev kuur võiks kesta kuni sümptomid taanduvad. Probiootikume teadupärast ei võeta koos antibiootikumidega. Kui vaja väga antibiootikume siis minu kogemusel aitab soolte mikrofloorat ja immuunsust taastada ravikuuri järgne probiootikumide lisakuur. Ka lastele nohu ja külmetuse korral oleks sobilik külma ja kevade perioodile väike turgutus kui märkad, et nohud köhad hakkavad. Kaupluses leidub ka head kombinatsiooni, kus probiootiline bakter on koos c-vitamiiniga. Seda ma oma pojale sisse joodan kui vaatan, et olemine hall kuidagi.

Kõhule pai!

Probiootikumid jagunevad peamiselt kaheks piimahppebakterite liigiks, millest uuritumad on lakto- ja bifidobakterid. Need  omakorda jagunevad erinevateks tüvedeks:

 • Laktobakterite tüved: Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus fermentum, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus paracasei, Lactobacillus gasseri, Lactobacillus reuteri, Lactobacillus salivarus, Lactobacillus helveticus, Lactobacillius bulgaricus.

 • Bifidobakterite tüved: Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium longum, Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium lactis, Bifidobacterium breve, Bifidobacterium adolescentis.

 • Streptococcus thermophilus.

I Piimhappebakterite liik – laktobakterid (Lactobacillus)

Kõige olulisemad ja valdavamad bakterid, mis resideeruvad peamiselt inimese peensooles on laktobakterid (Lactobacillus). Lactobacillus on Gram-positiivsete fakultatiivsete anaeroobsete pulgakujuliste bakterite perekond.  See piimhappebakterite grupp vastutab laktaasi tootmise eest. Laktaas on ensüüm, mis lagundab süsivesikuid nt laktoosi (piimasuhkrut) ja teisi suhkruid piimhappeks. Piimhape aitab luua seedetraktis happelist keskkonda, mis pidurdab paljude soovimatute mikroorganismide arenemist. Piimhape suurendab ka mineraalide nagu kaltsiumi, vase, magneesiumi ja raua imendumist. Laktobaktereid on kõige rohkem just hapupiimatoodetes nagu hapupiimas ja värskes ilma konservantideta keefiris, mida soovitakse regulaarselt tarvitada üks klaasitäis päevas.

Laktobakterid kaitsevad organismi allergiliste reaktsioonide eest, tagavad õigeaegse soolestiku tühjendamise, aitavad organismil välja töötada immuunsüsteemi elemente ning mängivad olulist rolli bifidobakterite paljunemiseks soodsa keskkonna loomisel. Laktobakterid võivad pärssida  vähirakkude kasvu jämesooles ja piimanäärmetes hoides ära organismi saastamise patogeense flooraga.

Mida tähendab Gram-positiivne? Grampositiivsed bakterid (tähistatakse G(+) või GP) on bakterid, mis erinevalt gramnegatiivsetest bakteritest, hoiavad Grami meetodiga uurides aluselist värvust (kristallvioletti) pärast etanooliga loputamist. Grami meetodil lisatakse pärast kristallvioleti kasutamist kontrastvärvus (tavaliselt safraniin), mistõttu kõik grampositiivsed bakterid värvuvad violetseks või tumesiniseks.

Laktobakterite tuntumad tüved:

 • Bakteri tüvi: Lactobacillus acidophilus

Uuringu tulemused: Lactobacillus acidophilus on üks olulisemaid tüvesid Lactobacillus piimhappebakterite grupis. See bakter koloniseerub kõige tihedamini just peensooles, kus ta aitab säilitada tervet sooleseina, et tagada vajalik toitainete imendumine ja töötav seedefunktsioon.  Acidophilus tüvi aitab leevendada  seedehäireid. Kontrollitud topeltpime platseebo katse patsientidel näitas, et need kes kasutasid acidophilus probiootilist tüve kogesid oluliselt vähem seedehäirete sümptomeid kui need patsiendid, kes said platseebot. Eraldi meta-analüüsis leiti veel, et probiootikumid, mis sisaldasid acidophilus tüve, aitasid leevendada kõhulahtisust. Kolmandates uuringus leiti lisaks, et toidulisandid, mis sisaldasid nii L.acidophilust kui B. bifidum bakterit aitasid vähendada antibiootikumide kahjulikku mõju soole mikrofloorale. Samuti näitavad uuringuandmed, et acidophilus aitab parandada immuunsüsteemiaktiivsust ja toetada naiste vaginaalse mikrofloora tervist.

Acidodophilus toetab: kogu seedefunktsiooni, toitainete imendumist, leevendab kõhukrampe, gaase ja kõhulahtisust, toetab immuunsüsteemi, kuseteede ja vaginaalse mikrofloora tervist naistel.

 •  Bakteri tüvi: Lactobacillus fermentum

Uuringu tulemused: See piimhappebakteri tüvi, mida leidub probiootilistes toitudes nagu juuretis ja kimchi, toodab kahte võimast superoksiidi e. antioksüdanti nagu dismutaasi ja glutatiooni, mis aitavad soolestikus neutraliseerida seedimise käigus tekkivaid mürke. L. fermentumil on täheldatud ka toidust tekkivate patogeenide eraldamise võimet.

L.fermentum toetab: üleüldist seedimist, immuunsust ja mürkide väljutamist.

 • Bakteri tüvi: Lactobacillus plantarum

Uuringu tulemused: L. plantarum on tuntud oma võime poolest toota vesinikperoksiidi. Keha kasutab vesinikperoksiidi kui kaitseliini tarbitud toidust tulenevate bakterite, samuti teiste  mikroorganismide vastu. Uuringud on ka leidnud, et see tüvi aitab tõhusalt toetada immuunsüsteemi funktsiooni tervetel täiskasvanutel.

L.plantarum toetab: kogu seedeprotsessi ja immuunsüsteemi.

 • Bakteri tüvi: Lactobacillus rhamnosus

Uuringu tulemused: L. rhamnosus on maailmas üks enim uuritud laktobakteri tüvesid, mille soodsalt mõjutavaid omadusi on tõestatud tänaseks rohkem kui 260 kliinilises uuringus. Selle tüve tähtsaim omadus on inimese immuunsüsteemi tõhustamine, mis tõttu aitab see ennetada hingamisteede haigusi (köha, nohu, astma jne), hambakaariese tekke riski, ära hoida seedetraktiinfektsioone ja soodustada kiiremat paranemist seedetrakti infektsioonidest. L.rhamnosus vähendab riski haigestuda allergiahaigustesse ning soodustab juba väljendunud atoopilise nahapõletiku kiiremat leevenemist. See probiootiline tüvi on tuntud oma suure võime poolest jääda ellu seedetrakti läbimisel ja peetakse parimaks abiks naiste vaginaalse tervise toetamisel laktobakterite seas. Uuringus jõuti järeldusele, et L. rhamnosus aitab parandada ka tupe ja kuseteede tervist ja vähendada tupe ärrituvust.

Samuti on L. rhamnosus üks parimaid bakteritüvesid reisimisele kaasavõtmiseks. USA uuringuid näitasid, et need New Yorki elanikud, kes tarbisid L. rhamnsosus tüve arengumaadesse reisides oli kõhulahtisuse esinemise määr 3,9 % , kui neil kes ei võtnud ja kelle oli see määr 7,4%.

L.rhamnosus: mõjutab inimese kaitsevõimet haigustele e. tõhustab immuunsüsteemi, ennetab hingamisteede haigusi (köha, nohu, astma jne) ja hambakaariese tekke riski, vähendab riski haigestuda allergia haigustesse, aitab ära hoida seedetraktiinfektsioone (nt kõhulahtisust reisimisel arengumaadesse), vähendab antibiootikumi ja kemoteraapia ravist tingitud kõrvaltoimeid nagu nt kõhulahtisust, kõhupuhitust, iiveldust ning aitab IBS (ärrituva soole sündroomi) korral. Parandab naiste vaginaalset tervist.

 • Bakteri tüvi: Lactobacillus paracasei

Uuringu tulemused: L. paracasei on tugev tüvi, mida leidub peamiselt peensooles. Antud bakter võib koloniseeruda ka jämesooles, kui võtta koos piimavalguga, mis tõstab vastupanuvõimet maohappele. Paracasei probiootilisel tüvel on unikaalne võime toetada maksafunktsiooni. Randomiseeritud (juhuslikus) uuringus leiti, et toidulisand segatuna kiudainete ja probiootikumidega, milles sisaldus ka L. Paracasei bakter alandas uriini pH-d ja parandas maksategevust.

L.paracasei toetab: maksa tervist.

 • Bakteri tüvi: Lactobacillus gasseri

Uuringu tulemused: L gasseri on suhteliselt uus bakter probiootiliste tüve liikide seas. See piimhappebakter on valdavalt seotud vaginaalse mikroflooraga. Naised, kes tunnevad ebamugavustunnet tupes on tavaliselt madalama L. Gasseri bakteri tasemege kui naised terve vaginaalse e. tupe mikroflooraga. L. Gasseri toetab ka seedetrakti tervist. Uuringud näitavad, et toidulisandi bakterite L. Gasseri ja B. Longum kombinatsioon aitab täiskasvanutel piiri panna kõhulahtisusele.

L.gasser toetab: vaginaalset mikrofloora tasakaalu, leevendab kõhulahtisust.

 • Bakteri tüvi: Lactobacillus reuteri

Uuringu tulemused: L. reuteri bakterid asuvad nii sooles kui suuõõnes. Uuringud inimestel on näidanud, et L. reuteri bakter toetab seedetrakti, suu mikrofloora- ning immuunsüsteemi tervist.

 • Bakteri tüvi: Lactobacillus salivarus

Uuringu tulemus: L. salivarius on mõnevõrra unikaalne bakter, kuna ta on võimeline kasvama kehvemates tingimustes kui teised piimhappebakterid, sealhulgas kõrge soola sisaldusega kasvukeskkonnas ning koos või ilma hapnikuta. L. salivarus on tuntud 3 tunnuse poolest: parandab seedimist, tugevdab immuunsust ja parandab hammaste tervist. Lactobacillus salivariust leidub kõigil inimestel jämesooles, peensooles, vagiinas ja suus. Et hoida inimese organism terve ja toimiv toodab L. salivarus ise vajalikke antibiootilisi aineid. Need antibiootikumid on konkreetselt suunatud patogeensete bakterite sissetungi vastu. Samuti toodab L.salivarius piimhapet, mis loob halbadele bakteritele mittesobiva keskkonna ja ideaalse keskkonna vajalikele piimhappebakteritele. Võrreldes teiste probiootikumide tüvedega kasvab L. salivarus väga kiiresti. Tänu sellele tõrjub ta kiiresti välja halvad bakterid. On leitud, et Salivarius on suurepärane abivahend proteiinide seedimisel. See on väga vastupidav bakter, mis on oluline meie kõigi tervisele.

Allpool on kirjeldatud konkreetseid uuringuid L. salivarius mõjust seedetrakti ja suuõõne haigustele.

L. Silivarius aitab:

 • pärssida pärmseent e. candidat

 • vähendada igemepõletikku

 • aitab vältida STREP kõri (põhjustatud S. Pyogenese poolt)

 • vähendada mastiiti (rinnapõletikku), haavandilist koliiti ja ärritunud soole sündroomi (IBS)

 • pärssida patogeenseid bakterid: E. coli ja Salmonella spp.

Lactobacillus salivarus kõrvalmõjud on tavaliselt kerged nagu kerge lööve või ajutine seedehäire.

 • Bakteri tüvi: Lactobacillus helveticus

Uuringute tulemus: Lactobacillus helveticus tüve puhul on väga huvitav fakt see, et see võib vähendada vererõhku. Laialdaselt kasutatakse seda tüve Šveitsis juustu tootmisel.

L. helveticus:

 • vähendab kõrgvererõhutõve patsientil vererõhku

 • parandab une kvaliteeti ja kestust

 • suurendab kaltsiumisisaldust veres

 • väheneb PTH –d (seostatakse luude hõrenemisega)

 • normaliseerib mikrofloora kolonisatsiooni

 • aitab ACE-inhibiitor tootmist

 • toetab immuunsüsteemi, soole, suu, kurgu ja ninakõrvalkoobaste tervist.

 

 •  Bakteri tüvi: Lactobacillius bulgaricus

Uuringu tulemused: L.Bulgaricus bakter oli üks esimesi probiootilisi tüvesid, mis võeti uurimise alla. Ilja Mechnikov, Vene Nobeli preemia laureaat, eraldas esmakordselt 1882 aastal kääritatud hapupiimast Lactobacillus Bulgaricus tüve, kui ta avastas, et Balkani rahva pikaealisus tulenes hapendatud toitude (kääritatud hapupiim, keefir, hapukapsas jne) söömisest.  L.Bulgaricus bakterist on suur abi neile, kel on laktoositalumatus ja puudub seedesüsteemis ensüüm, mis aitab murda laktoosi lihtsamaks suhkruks.

Juhuslik topeltpime platseebo kontrolliga katse näitas, et probiootikumide kompleks nagu L.casei, L.bulgaricus ja S.thermophilus sisaldavate jookide tarvitamine vähendas antibiootikumide kõrvalmõjuga seotud kõhulahtisuse Clostridium difficile esinemissagedust. Leiti, et sellise probiootikumide koosluse tarvitamine üle 50 aastate seas aitaks vähendada suremust ja kokku hoida haigestumistest tulenevaid tervishoiukulusid. 1960 ja 1970ndatel tegid põhjalikke uuringuid L.bulgaricuse vallas lisaks Vene teadlased nagu dr Ivan Bogdanov. Nad avaldasid täieliku nimekirja L.bulgaricus probiootilise tüvede kasust, mis on äratoodud allloetletuna.

L.bulgaricus:  

 • vähendab triglütseriidide ja üldkolesterooli taset veres,

 • tõstab immuunsust ja võitleb viiruste vastu,

 • vähendab lekkiva soole sümptomeid, kõhulahtisust ja iiveldust,

 • parandab piimatoodete (laktoosi) seedimist,

 • vähendab põletikke,

 • parandab IBS (ärrituva soole) sümptomeid,

 • vähendab hambakaariest,

 • haldab HIV sümptomeid,

 • võitleb düspepsiaga. (Funktsionaalne düspepsia tähendab pidevaid või episoodilisi seedehäireid, mis lähtuvad seedekulgla ülaosast ja millel puuduvad orgaanilise haiguse (nt haavandi, kasvaja) tunnused).

 

II Piimhappebakterite liik – bifidobakterid (bifidobacterium)

Bifidobakterid on Gram-positiivsete anaeroobsete hargnenud pulgakujuliste bakterite perekond. Miljardid bifidobakterid, mis asuvad peamiselt just jämesoole e. käärsoole seintel aitavad ära hoida kahjulike bakterite ja muude patogeensete mikroorganismide, sealhulgas pärmi levikut ja nende poolt sooleseina hõivamist. Bifidobakterid moodustavad suurima bakterite grupi imikute soolestikus, täiskasvanutel on nad suuruselt alles 3. või 4. grupp ning nende osakaal väheneb vananedes veelgi. Sarnaselt laktobakeritele toodavad piim- ja äädikhapet ka bifidobaterid, mis tagavad kuni 70 protsenti vajalikust energiast sooleseinarakkude jaoks, et suurendada loomulikku kaitsebarjääri soolestikus.

Piimhape soolestikus aitab hoida jämesoole pH happelisena pärssides sedasi halvaloomuliste bakterite kasvu ning soodustades sellega omakorda kasulike bakterite kasvu. Madal pH keskkond on vajalik ka selleks, et aidata mineraalidel nagu kaltsium, vask, magneesium, raud ja tsink imenduda verre. Samuti lagundavad bifidobakterid laktoosi, sünteesivad aminohappeid ja valke, alandavad kolesterooli, toodavad K ja B- kompleks vitamiine ning aitavad ära hoida toidumürgitusi. Uuringud on näidanud, et vanuse suurenemisega, stressi ja ebaõige toitumise tõttu hakkab bifidobakterite hulk organismis vähenema. Tähtsamateks bifidobakterite tüvedeks on B.lactis, B bifidum, B. longum, B. infantis, B.breve.

Bifidobakterite tuntumad tüved:

 • Bakteri tüvi: Bifidobacterium bifidum

Uuringute tulemused: See probiootiline tüvi hõivab esimeste seas imikute sooleseinad ja jätkab nii kogu elu olles üks peamisi bakterite rühmi terve jämesoole mikroflooras. Neid tüvesid võib leiduda ka peensooles. Luues tasakaalustatud soolestiku mikrofloorat aitab B.bifidum lisaks takistada soovimatute bakterite, seente ja pärmi kasvu, kinnitudes soole limaskestale paremini kui patogeensete bakterite tüved. B. Bifidum tüve roll on aidata ka liigendada seedimisel liitsüsivesikuid, rasvu ja valke. Samuti toodab B.bifidum vastavaid ensüüme, mis lagundavad suuremad molekulid väiksemateks osakesteks, et organism saaks neid efektiivsemalt kasutada. Meta-analüüsi topeltpime inimkatsetes leiti, et B.bifidum bakter on üks selliseid probiootilisi tüvesid, mis aitab leevendada tõhusalt juhuslikke kõhulahtisusi nt reisimisega seotud diarröad.

B.bifidum toetab: kogu seede funktsiooni, toitainete imendumist, juhusliku kõhulahtisuse (nt reisimise) puhul.

 • Bakteri tüvi: Bifidobacterium longum

Uuringute tulemused: B. longum tüvi on üks kõige tavalisemaid bifidobaktereid, mis on leitud seedetraktist. Selle mõju seedimisele on võime lagundada süsivesikuid ja neutraliseerida soolestikus leiduvaid toksiine.  Esialgsed uuringud on näidanud, et B. longum bakteri tüvel on antioksüdantsed omadused nagu metalsete mineraalide nt vase ja söövitavate vabade radikaalide eemaldamine kehast.  Sellel on ka immuunsüsteemi toetav toime. Uuringutes täheldati, et peale 20 nädalast B. longum tüve tarvitamist tõusis eakatel patsientidel immuunnäitajad.

B.longum tüvi toetab: kogu seedefunktsiooni, detoksifikatsiooni, immuunsüsteemi.

 • Bakteri tüvi: Bifidobacterium infantis

Uuringu tulemused: See probiootiline tüvi on kasulike bakterite seas suurima koloonia tihedusega just beebidel. B.Infantis bakterite kogus väheneb eaga, ent jääb jätkuvalt oluliseks bakteriks meie mikroflooras. Toidulisand B.infantis tüvega on näidanud, et viimane vähendab puhitus ja roojamis raskusi.

B.infatis toetab: kogu seedefunktsiooni, puhituste ja kõhukinnisuse puhul.

 • Bakteri tüvi: Bifidobacterium lactis

Uuringu tulemused: Bifidobacterium lactis on väga võimas ja üks enim uuritud bakteritüvesid. Teaduslikud uuringud on tõestanud, et B.lactis suurendab immuunsust, võitleb kasvajatega, parandab seedimist ja võib alandada kolesteroolitaset. B.animalis/lactis baktereid elab soolestikus ja käärsooles suurel hulgal. Üldiselt on B.lactise ülesanne lagundada keha jääkaineid ja abistada oganismil erinevate vitamiinide ja mineraalide imendumisel. Bifidobacteria lactis bakterikultuuri kasutatakse laialdaselt juustu, kohupiima ja või valmistamisel.

B.lactis toime:

Võitleb vähkkasvajatega

 • suurendab tuumoraktiivsust

Parandab seedimise tingimusi

 • väheneb soole lekkimine ja laktoositalumatus

 • normaliseerib roojamist ja vähendab kõhukinnisust

 • parandab akuutset e. ägedat kõhulahtisust

 • parandab IBS –i e. ärritunud soole sündroomi

Parandab suu tervist

 • vähendab hambaauke põhjustvate bakterite hulka

 • võitleb hambakaariese vastu

Parandab immuunsust

 • ennetab ja vähendab sagedasi ja tõsiseid hingamisteede haiguseid

 • tugevdab immuunvastust vaktsineerimisele

 • suurendab eakate immuunsust

 • pärsib Helicobacter Pylorit, mis põhjustab mao ja- kaksteistsõrmikssoole haavandeid

 • suurendab T-rakkude aktiivsust vastavalt vajadusele (tapjad-T-rakud, tsütotoksilised T-rakud, ingl. Natural killer T cells; Cytotoxic T cells)

 • tugevdab immuunsüsteemi

 • vähendab nohu ja grippi

Vähendab allergiad ja põletikke

 • vähendab atoopilist dermatiidi (naha põletik) sümptomeid ja tundlikkust

 • vähendab põletikulisi reaktsioone

Diabeet

 • tõstab vere glükoositaseme kontrolli

Parandab kolesterooli taset

 • vähendab üldkolesterooli

 • suurendab HDL-kolesterooli (HDL-kolesterool e. High Density Lipoprotein) on grupp lipiide (rasvu), mille ülesandeks on kolesterooli tagasitransport kudedest maksa. “Heaks kolesterooliks” kutsutaksegi seda põhjusel, et HDL-kolesterool aitab eemaldada verest üleliigset kolesterooli ja läbi selle vähendada ateroskleroosi arenemist. Mida kõrgem on HDL-kolesterooli tase, seda väiksem on risk südame isheemiatõve tekkeks.

 

 • Bakteri tüvi: Bifidobacterium breve

B.brevis/breve vähendab:

 • kroonilist parodontiiti, ms on mikroobide poolt põhjustatud hammaste tugikudede põletik,

 • suuõõnehaavandeid,

 • kuseteede oksalaadi taset (oksalaat moodustab vees mittelahustuvaid kristalle, millest võivad moodustuda neerukivid nt liigsest askorbiinhappe tarbimisest),

 • Helicobacter pylori kolonisatsiooni.

 

 • Bakteri tüvi: Bifidobacterium adolescentis

Bifidobacterium adolescentis tüvi on iga terve inimese soolestiku loomulik koostisosa ja hõivab ta soolestiku koheselt pärast sündi. Nende populatsioon soolestikus säilib suhteliselt stabiilsena hilise täiskasvanueani. Vähenemist põhjustavad sellised tegurid nagu ebatervislik toitumine, stress ja antibiootikumide tarvitamine. B. adolescentis tüve eraldas esmakordselt rinnapiimatoidul oleva vastsündinu väljaheitest Tissier 1899 aastal. Tissier oli esimene, kes kasutas  bifidobakterid raviotstarbel imikute kõhulahtisuse raviks andes neile suukaudselt suurtes kogustes bifidobakterid. Alates sellest ajast on piimhappebakterite olemasolu soolestikus seostatud terve mikroflooraga. Uuringu andmed näitavad, et B. adolescentis ennetab ja pärsib põletike tekkeid, ravib maksakahjustusi, kudede kahjustusi seedetraktis, kõhulahtisust, enneteb ja pärsib  käärsoolevähi teket, parandab üldist tervist ning tõstab immuunsust. (https://bmccancer.biomedcentral.com/articles/10.1186/1471-2407-8-310)

B.adolescentis:

 • eemaldab kaseiini piimast,

 • võtab osa B-vitamiinide tootmisest,

 • stimuleerib soolestiku peristaltikat,

 • niisutab väljaheidet, millest on kasu kõhukinnisuse põdejatele,

 • töötab välja antibiootilisi aineid E.coli, Staphylococcus aureuse, Shigella düsenteeria, Salmonella, Proteus ssp. ja Candida albicansi vastu surudes alla nende kasvu soolestikus,

 • ravib kõhulahtisust,

 • pärsib käärsoolevähki ja maksakahjustusi,

 • tõstab immuunsust.

 

 • Bakteri tüvi: Streptococcus thermophilus

Uuringu tulemused: Streptococcus thermophilus on väga võimas piimhappebakteri tüvi, mida on samuti palju uuritud. See probiootiline tüvi asub peamiselt käärsooles ning omab tugevat mõju seedetraktile, immuunsüsteemile ning paljudele muudele tervist parandavatele faktoritele.  S. Thermophilust kasutatakse juustu ja jogurti valmistamisel ning toodab samuti laktaasi, mis aitab piimasukrut e. laktoosi lõhustada. Streptococcus thermophilus toodab ka kehale omaseid antibiootilisi kemikaale, mis aitab vältida soole haavandeid, nakatumast kopsupõletikku ning ennetada antibiootikumidest tulenevat C. Difficile´i.

S.thermophilus:

Parandab seedimist

 • vähendab antibiootikumiraviga seotud kõhulahtisust

 • vähendab haavandilise koliidi sümptomeid

 • vähendab lekkiva soole sümptomeid

 • lõhustab laktoosi

 • vähendab IBS sümptomeid

 • vähendab ägedat kõhulahtisust

Tõstab immuunsust

 • ennetab ja võitleb ülemiste hingamisteede infektsioonide (nt. kopsupõletiku) vastu

 • ennetab Helicobater pylori poolt põhjustatud haavandeid

 • vähendab AIDS sümptomeid

 • võitleb Clostridium difficile vastu

 • tugevdab immuunsust

Muu täiendav kasu tervisele

 • parandab väikelaste probiootilist mikrofloorat

 • vähendab atoopilist dermatiiti

 • vähendab neerukivide tekke võimalust

 • suurendab HDL-i (hea kolesterool)

 • suurendab kasvajavastast toimet

 • vähendab lapse koolikuid

 

III Võimalikud probiootikumide kõrvaltoimed

Probiootikumide kõrvaltoime tähendab seda, et head bakterid on hakanud tööle! Siin on kõige tüüpilisemad kõrvaltoimed, mis võivad vahel ilmneda: kõhulahtisus, gaas, puhitus, lööbed ja vinnid.

Eeldades, et probiootikumide kõrvaltoime mõju on suhteliselt väike ja nähud ei kesta üle 14 päeva, on põhjust rõõmustada nende kõrvaltoimete üle! Ajutised reaktsioonid nagu kerge puhitus, kõhulahtisus või -kinnisus annavad tunnistust sellest, et kahjulikud bakterid asenduvad kasulikega, toimub sooletikust jääkainete väljutamine ja soole keskkonna parandamine ja paranemine. Samuti tuleb meeles pidada, et kuigi need kõrvaltoimed on ebameeldivad, on need tunduvalt kergemad võrreldes paljude ravimitest tulenevate kõrvaltoimetega.

Toome siin välja 3 moodust, kuidas vähendada probiootikumidest tulenevaid kõrvaltoimeid:

 1. Annuse vähendamine

Üks võimalus vähendada kõrvaltoimeid on vähendada doosi. Manustada kahe kapsli asemel üks, kuni keha harjub uute bakteritega. Kui keha on harjunud, saab annust taas suurendada. Võttes liiga suuri piimhappebakterite doose, võib see põhjustada liig kiiret CFU e. bakteri kolooniate paljunemist.

 1. Vee tarbimine

Vesi peaks aitama vähendada kõiki kõrvaltoimeid. Kõik nimetatud kõrvaltoimed nagu kõhulahtisus, gaasid, puhitused, krambid, lööbed, vinnid annavad tunnistust sellest, et organismis on vähe vett ja keha ei tule toime soolestiku puhastuse ja jääkainete väljutamisega. Organism vajab keha puhastamiseks ilmtingimata vett. Vesi on parim detoksifitseerija.

 1. Anna oma kehale aega kohaneda

Võttes probiootikume võib keha tappa suurel hulgal halbu baktereid asendades neid kasulikega. See võib olla kehale üsna suur šokk.  Anna kõrvaltoimete puhul kehal harjuda vähemalt  kaks nädalat kuni kõrvaltoimed mööduvad. Kui kõrvaltoimed ei taandu on põhjust pöörduda arsti juurde.

Allikad: www.ecosh.ee

 

 1. FDA – food &drug administration – https://www.fda.gov/BiologicsBloodVaccines/default.htm

 2. PubMed.gov – uuringud ja artiklid – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=probiotics+review

 3. Gut Microbiota – http://www.gutmicrobiotaforhealth.com/en/gut-microbiota-linked-age-associated-inflammation/

 4. Via Naturale- http://www.vianaturale.ee/probiootikumid

 5. Probiotics 101 – http://probiotics101.probacto.com/category/strains/

 6. What doctors dont tell you – https://www.wddty.com/magazine/2017/january/bugs-in-the-system.html

 7. Probiotics.org – http://probiotics.org/strains/

 8. Dr David Williams – seedesüsteemi haiguste ravimise raamat – https://s3.amazonaws.com/s3-website-hd/resources/web/pdfs/wms-reversing-digestive-misery.pdf

 9. Global Healing Center – https://www.globalhealingcenter.com/natural-health/bifidobacterium-breve-the-health-benefits-of-probiotics/

 10. Dr Dawid Williams – https://www.drdavidwilliams.com/probiotic-strains

 11. Microbewiki – https://microbewiki.kenyon.edu/index.php/Bifidobacterium_adolescentis

 12. http://www.sumobrain.com/patents/wipo/Probiotic-bifidobacterium-adolescentis-strains/WO2016030504A1.html

 13. BioMed Central – BMC Cancer https://bmccancer.biomedcentral.com/articles/10.1186/1471-2407-8-310

 14.  Probiotic Database, Probiootikumide andmebaas – tüved ja toidulisandid/ http://probioticsdb.com/probiotic-strains/bifidobacterium-bifidum/

 

 Lisandid mida puhastumiseks vajad.